Rozvoj mladého hokejisty? Není třeba se bát, hlavní je láska ke sportu, myslí si Šlégr

Rozvoj mladého hokejisty? Není třeba se bát, hlavní je láska ke sportu, myslí si Šlégr

Někdy se vyskytují otázky, jak vlastně s hokejem začít? Jaké vybavení dítě potřebuje na začátek? Jak klub pomůže s výstrojí? Jak často jsou tréninky? Hokej však není žádným strašákem, naopak. Třeba v Kolíně, kde se konala jedna z více než 160 zastávek Týdne hokeje, jsou přesně na takovéto situace a otázky připraveni.

Banner

Na kolínské akci byl vypomoct i legendární Jiří Šlégr, patron projektu Pojď hrát hokej. Na otázku, co by dle něj mělo být prvním krokem k hokeji, odpověděl bez váhání.

„Člověk k tomu musí najít lásku, v tomto směru vidím i velkou roli rodičů. Není řešení dítě někam nutit chodit, musí to mít rádo samo,“ řekl jasně a dodal: „Co se hokeje týče, nejdůležitější je za mě bruslení. Když jsem vyrůstal, první tři roky jsme se v podstatě s pukem nepotkali, jen jsme pilovali pohyb.“

A hlavně se není čeho bát. Jasně, v hokeji spadnete, ale jak Šlégr říká, je třeba to brát, jak to berou děti. „Mají na sobě chrániče. A když spadnou, tak z toho mají většinou radost a smějí se,“ usmál se.

S výstrojí pomůže klub

K chráničům a podobně – na prvotní náklady je možné zapomenout. Již od roku 2010 rozdává Český hokej v rámci projektu Výstroj pro nejmenší klubům po celé České republice nezbytnou výstroj pro hokejovou mládež. Kolín není výjimkou. 

„Klub pomáhá už od náborů,“ přikývl Jakub Minarčík, jeden z trenérů. „Máme výstroje na půjčení. Do 4. třídy máme kompletní výstroj pro všechny děti.“ 

Kromě tradičního vybavení stojí za úvahu ještě jedna věc. „Doporučil bych rozhodně i nákrčník. Zranění krku nikdo nechce,“ upozornil Šlégr.

Už od školky!

Jak vidno, do začátků toho příliš potřeba není. „Stačí jen chuť! O všechno jiné se postaráme a pomůžeme,“ dodal Minarčík. „Chceme hlavně, aby to děti bavilo. A aby se hýbaly. I proto docházíme do školek, děláme to formou hry, zábavy, týmového pojetí.“

Ostatně, akce Lvíček ve školkách, na kterou trenér narážel, v Kolíně nově běží také. „Jakákoliv sportovní průprava v této době je pro děti přínosem. I kdyby to byla třeba jen půl hodina týdně, jsme rádi za zpestření. Ve školkách taky někdy chybí mužský element, který tímto dodáme. Děti jsou zatím nadšené, tak to podle mě bude pokračovat i nadále,“ těšilo Nikolu Janečkovou, učitelku z MŠ Bezručova Kolín.

A pokud dítě s hokejem začne, je třeba jít postupně. Žádné velké kroky nemají cenu. „Jedním velkým krokem se nic nedožene. Pomalu jít do cíle, ať se nic nepřeskočí,“ dodal Minarčík. 

Takže hned na zimák? „Jasně! Děti se můžou těšit na kolektiv, budou v partě. To je zásadní,“ zamyslel se Šlégr, ale vzápětí dodal: „Určitě si ale myslím, že by se třeba do dvanácti let mělo dítě věnovat i dalším sportům, aby se naučilo všestrannosti.“

Týden hokeje pokračuje až do pátku. Najděte svůj klub a vyrazte na stadion!

Citáty

phpLBjXaU
Dominik Hašek

Olympijský vítěz a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu

„Vždy jsem měl vášeň pro hru. S bráchou jsem hrál fotbal, organizoval jsem všemožné soutěže s ping-pongovým míčkem, tenisákem, hokejkami, ať už na chatě nebo ve škole o přestávkách.“