Vzdělávání jako priorita projektu Pojď hrát hokej
Komplexnost sportovního vývoje dětí i současné společenské poměry vyžadují, aby potřebnými odbornými poznatky a informacemi disponovali nejen trenéři v klubech, ale také rodiče a v neposlední řadě i samotní hráči. Český hokej dlouhodobě podporuje vzdělávání jak na úrovni klubů, tak i mezi rodiči mladých hokejistů. Rodiče by si měli uvědomit, že dítě tráví hokejovým tréninkem jen zlomek svého disponibilního času. Právě to, jakým způsobem tráví dítě svůj mimo hokejový čas, významně spolurozhoduje o tom, jaký bude efekt tréninkového programu v klubu. Kvalitně strávený volný čas může vést ke znásobení efektu tréninkového procesu v klubu, nebo naopak může tréninkový proces výrazně narušit a snížit jeho celkovou efektivitu. Z tohoto důvodu upřel Český hokej svou pozornost také na vzdělávání rodičů, kteří jsou za trávení volného času svých dětí odpovědní.
V oblasti kondiční složky je klíčové, jak se daří naplnit volný čas dětí spontánním pohybem, který má prokazatelně pozitivní dopad jak na úroveň pohybových schopností dětí, jako jsou rychlost, vytrvalost, síla či obratnost, tak na úroveň jejich schopnosti se učit relativně složitým dovednostem spojeným specificky s ledním hokejem. O pohybové přípravě dětí pojednává vzdělávací série s kondičním trenérem Filipem Raptopulem, ve které naleznete jak jednotlivé tematické díly, tak baterii samotných cvičení, které mohou děti dělat doma, na zahradě či před domem (zde).
Technická složka výkonu se odráží ve velké míře ve specifických hokejových dovednostech. Právě hokejové dovednosti jsou velmi aktuální téma, o kterém se v českém hokeji v současnosti živě diskutuje. Jejich nedostatečná úroveň zvládání ve složitých podmínkách výkonu při mezinárodních utkání je považována za klíčový problém současného českého hokeje. Trénink hokejových dovedností v domácích podmínkách může zásadně ovlivnit efektivitu učení při samotném tréninku na ledě. To, jak dítě trénuje v domácích podmínkách, významně ovlivňuje následný trénink v klubu. O tom, jak s dětmi trénovat specifické hokejové dovednosti v domácím prostředí a za využití jednoduchých pomůcek, pojednává série s mládežnickým trenérem Radkem Hlavatým. Pokud se chtějí rodiče seznámit s možnými cvičeními, nechť si projdou jednotlivé tematické díly (zde).
Taktická složka výkonu je něco, co zůstává plně v kompetenci samotných trenérů a Český hokej nevnímá jako příliš efektivní přenášet odborné poznatky v této oblasti na rodiče. Je ale třeba mít na paměti, že technická a kondiční připravenost hráčů jsou významnými předpoklady pro dostatečné zvládnutí taktických dovedností a jejich následného úspěšného přenesení do hokejových utkání. Proto je nutné jim věnovat zvýšenou pozornost v domácích podmínkách.
Psychologická složka výkonu je mnohdy opomíjena na úkor těch ostatních. Zároveň ale můžeme často slyšet, že většina úspěchu sportovce je tzv. „o hlavě“. Správné psychické vyladění sportovce je důležité nejen v samotném utkání, ale rovněž při tréninkovém procesu, kdy je třeba se umět vypořádat z řadou ne zcela libých pocitů. O vlivu psychiky na vývoj sportovce a jeho výkon pojednává série s mentálním coachem Marianem Jelínkem O výchově a sportování dětí (zde), o roli rodiče při výchově sportovce pak přednáška sportovního psychologa Václava Petráše (zde). V rámci tématu vývoj psychiky je pak možné se v sekci vzdělávání seznámit s řadou zajímavých vzdělávacích materiálů (zde).
Pro správný fyzický i sportovní vývoj dítěte je pak klíčovou složkou zdraví. Zdraví má přímý vliv na úroveň sportování, a naopak sport významně ovlivňuje dlouhodobé zdraví jedince. Jedním z aspektů ovlivňujících zdraví je oblast výživy a stravování. O tom, na co při správné výživě a stravování dětí dbát, pojednává série s MUDr. Marií Skalskou s názvem Stravování mladých sportovců. Kompletní sérii je možné nalézt zde. Vedle uvedené série pak sekce Vzdělávání nabízí pro oblast stravování a výživy celou řadu zajímavých materiálů (zde), včetně například konkrétních receptů, které přináší pořad Kuchyně na ledu (zde) od generálního partnera projektu, obchodního řetězce Kaufland, ve kterém také vystupuje MUDr. Marie Skalská. Právě s paní doktorkou Skalskou se pak momentálně připravuje další rozsáhlá série o vlivu sportování na dětský organismus. Krátké představení série je můžete vidět v úvodním videu zde.
Vzdělávání je dlouhodobý a prakticky nikdy nekončící proces, při kterém se poznatky neustále prohlubují a aktualizují s ohledem na rozvoj lidského poznání. Pokud se chcete o jednotlivých tématech dozvědět více, podívejte se na sekci Vzdělávání na webu pojdhrathokej.cz zde.
Vzdělávací materiály jsou vytvářeny s cílem zasáhnout co nejvíce rodičů a dětí zapojených do ledního hokeje. Je tedy žádoucí, aby kluby existující materiály dále sdílely a rozšiřovaly tak jejich dosah působení na ty, pro které jsou určeny, tedy na hokejové rodiče a děti. Seznamte se tedy prosím s existujícími materiály zde a rozšiřujte je či jakkoliv využívejte v rámci vlastních vzdělávacích aktivit ve vašem klubu.