Registrace, aktivní členská základna a retence

Registrace, aktivní členská základna a retence

Téma registrací, aktivní členské základny a retence je zásadní pro všechny sporty, lední hokej nevyjímaje. Český hokej se dlouhodobě potýká s problémy spojenými s nedostatkem hráčů, zejména ve vyšších kategoriích, tedy dorostu a juniorech. To má dopad jak na relativně nízkou úroveň konkurence, která mezi hráči v jednotlivých klubech panuje, tak zároveň i na počet klubů, které jsou schopny tyto kategorie obsadit.

Banner

Dostupnost hokeje v uvedených věkových kategoriích se tak díky této skutečnosti ještě dále zhoršuje, což ještě více demotivuje mnohé hráče k dalšímu pokračování v ledním hokeji. Ztrácí se tak nejen konkurence v uvedených věkových kategoriích, ale často i potenciál části hráčů zapojit se do ledního hokeje v dospělém věku, ať již v pozici hráče, trenéra či funkcionáře. Postupný úbytek hráčů, tak jak prochází jednotlivými kategoriemi, odráží tzv. retence, tedy schopnost daného sportu či klubu udržet své hráče aktivně zapojené v průběhu jejich vývoje. Na statistiky uvedených oblastí se zaměřuje tento článek. Úkolem Českého hokeje a jednotlivých klubů by mělo být:

  • maximalizovat počet dětí, které projdou nábory a následně se zaregistrují do ledního hokeje
  • maximalizovat úroveň jejich zápasového zapojení (aktivní členská základna)
  • minimalizovat odchod hráčů z hokeje, zejména při přechodu mezi jednotlivými kategoriemi.

Graf: Počet nových registrací do Českého hokeje v jednotlivých sezonách

Od sezóny 2016/2017 a zavedení projektu Pojď hrát hokej došlo k několikatému nárůstu nově přihlášených hráčů do Českého hokeje. V sezóně 2019/20 bylo registrováno nejvíce hráčů ve sledovaném období. Nízký počet registrací v sezóně 2020/2021 pak byl ovlivněn covidovou situací v ČR a zrušením téměř celé hokejové sezony. V právě skončené sezóně 2021/22 se znovu obnovila plnohodnotná činnost v klubech a počet nově registrovaných hráčů se podařilo vrátit alespoň nad úroveň sezóny 2017/2018. Aby se jednalo pouze o jednorázový výkyv, je nezbytné se i nadále maximálně soustředit na náborové akce, tak aby se členská základna Českého hokeje dále rozrůstala tempem nastaveným v období 2016 - 2020.

Počet registrovaných hráčů vzhledem k počtu narozených dětí

Počty registrovaných hráčů je třeba vždy vnímat v kontextu síly daného ročníku. V níže uvedené tabulce uvádíme počty registrovaných hráčů ve sledovaných ročnících narození a také celkové počty dětí narozených v daném roce. Právě poměr počtu registrovaných hráčů vůči počtu narozených dětí je skutečným ukazatelem úspěšnosti náborové činnosti v daném období.

Tabulka: Počet registrovaných hráčů vzhledem k počtu narozených dětí

S ohledem na tuto skutečnost je zajímavé vidět počty registrovaných hráčů v ročníku 2011, kde bylo registrováno 2681 hráčů ledního hokeje. To není nominálně zdaleka nejvyšší číslo, avšak z pohledu podílu registrovaných hráčů na celkovém počtu narozených dětí v roce 2011 (108 673) se jedná o nejúspěšnější ročník z pohledu náborů do hokeje.

Retence a aktivní členská základna

Z tabulky je vidět, že předcházející ročníky (2008 až 2010) mají sice vyšší počet registrovaných dětí v Českém hokeji, ale vzhledem k vyššímu počtu celkově narozených dětí je procentuální poměr nižší. U ročníků 2012 a mladších se dá ještě očekávat v budoucích měsících určité zvýšení počtu registrovaných hráčů. Potenciálním společným cílem by mohlo být pro jednotlivé ročníky dosažení úrovně alespoň 2,5 % registrovaných hráčů ledního hokeje vůči celkovému počtu narozených dětí.

Tabulka: Srovnání vývoje počtu aktivních hráčů v jednotlivých kategoriích v letech 2019-2022 (odehráno minimálně 6 utkání v sezóně)

Graf: Srovnání vývoje počtu hráčů ve sledovaných kategoriích (sezony 2019/20 a 2021/22)

Z výše uvedené tabulky a grafu lze zřetelně vidět, že v minihokeji a 5. třídách došlo mezi sezonami 2019/20 a 2021/22 k poklesu počtu aktivních hráčů. Tento pokles lze pravděpodobně přisoudit dopadům covidové situace, kdy se někteří začínající hráči již nevrátili po nucené přestávce zpátky k hokeji. Naopak lze vidět, že od kategorie mladších žáků do kategorie juniorů došlo ke zvýšení počtu aktivních hráčů. Toto zvýšení je výsledkem zlepšené náborové činnosti klubů v předchozích letech a může souviset i s náborovými akcemi Týden hokeje a projektem Pojď hrát hokej, neboť např. hráči ročníků 2007 a 2008 se již mohli registrovat do projektu Pojď hrát hokej a účastnit akcí Týden hokeje, a to již od počátku existence projektu v roce 2016. Uvedené rozdíly při porovnání sezon jsou uvedeny vyšrafovaně v grafu. Sezóna 2020/21 není v tabulce a grafu uvedena z důvodu skutečnosti, že nebyly soutěže v této sezóně dokončeny kvůli pandemii Covid-19.

Z tabulky a grafu „Srovnání vývoje počtu hráčů ve sledovaných ročních (sezony 2019/20 a 2021/22)“ lze také vyčíst, že přibližně do kategorie 5. tříd postupně narůstá počet hráčů v příslušných ročnících. Od této chvíle se však jejich počet naopak postupně snižuje, zejména v momentech přechodů mezi jednotlivými kategoriemi.

Role projektu Pojď hrát hokej a akcí Týden hokeje

Ve snaze pomoci klubům s jejich nábory do ledního hokeje byl v roce 2016 spuštěn projekt Pojď hrát hokej. Od září 2016 se pak konají akce Týden hokeje. S odstupem dvou let je možné odpovědně analyzovat dopad existence projektu a akce Týden hokeje na registrace do Českého hokeje za první čtyřleté období (2016-2020). Do projektu se v období 2016-2020 přihlásilo celkem 29 756 dětí ve věku 4-10 let. Do Českého hokeje pak z nich bylo registrováno celkem 7 865 (byl jim vytvořen registrační průkaz), což je více než čtvrtina (26 %).

Graf: Podíl dětí registrovaných do projektu Pojď hrát hokej a následně do Českého hokeje

Když se podíváme, jaký je poměr mezi registrovanými chlapci a děvčaty, zjistíme, že se daří výrazně lépe přesvědčit k hraní hokeje chlapce než dívky. Od roku 2016 do roku 2020 se registrovalo v projektu PHH celkem 24 188 chlapců, z nichž jich následně bylo registrováno do Českého hokeje 7 350. Z toho vyplývá, že každý třetí chlapec, který se přihlásil do projektu Pojď hrát hokej, se následně zaregistroval do Českého hokeje.

Graf: Podíl chlapců registrovaných do projektu Pojď hrát hokej a následně do Českého hokeje

U dívek je situace bohužel výrazně horší. Do projektu Pojď hrát hokej se v letech 2016-2020 přihlásilo celkem 5 568 dívek. Do Českého hokeje se z nich ale registrovalo pouze 515, což je jen 9%. Do projektu Pojď hrát hokej se dlouhodobě hlásí přibližně pětina dívek (19 %). Schopnost samotných klubů i celého hokejového prostředí přesvědčit dívky o smysluplnosti hraní hokeje je pouze třetinová v porovnání s chlapci. Lední hokej je tak z hlediska složení členské základny i nadále dominantně mužským sportem. To jej pak významně omezuje při srovnání celkové členské základny s ostatními kolektivními sporty jako je např. florbal, basketbal či házená.

Graf: Podíl dívek registrovaných do projektu Pojď hrát hokej a následně do Českého hokeje

Citáty

php8Y2Or2
Mats Sundin

Olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa

„Nejdůležitější je mít radost. Hrát si nehledě na věk. Nebojte se snít. Nebuďte jednostranní. Žijte v přítomnosti. Elitářství až od 17 let.“